Rozprawka maturalna, to koszmar niejednego ucznia klasy średniej. Chyba zupełnie niepotrzebnie. Można bowiem nauczyć się pisać rozprawkę według schematu, do którego da się podstawić każdy temat.

 

Rozprawka maturalna –

 

Część I – wstęp

 

Idealnie jest, kiedy wstęp jest rozbudowany i wprowadza nas w temat rozmyśleniami filozoficznymi. Co jednak, jeśli tak pisać nie potrafisz? Znajdziemy wyjście 🙂
Potrenujemy dziś z tematem samotności.

Samotność – szansa czy ograniczenie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do załączonego fragmentu Wilka stepowego oraz do innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Motywem przewodnim rozprawki jest samotność. Wstęp idealny do takiego tematu według CKE brzmi:

W naturę człowieka wpisany jest pociąg do rzeczy nieznanych. I mimo, że wpisana jest w nią również potrzeba bycia członkiem pewnej społeczności, co przejawia się zarówno w naukowych badaniach (piramida potrzeb Maslowa), jak i powszechnych powiedzeniach (człowiek nie jest samotną wyspą), czasem bywa ona zwalczana przez tę pierwszą. Ludzie dążą do indywidualizmu, chcą wyróżnić się z „ludzkiej masy” i chcą osiągnąć niezależność, być wyjątkowi. Prowadzi ich to w stronę nieznanej, pociągającej samotności. Izolacja może jawić się jako szansa na stworzenie czegoś wyjątkowego czy też wykreowanie siebie w sposób równie wyjątkowy.

Albo

Samotność jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Każdy w mniejszym bądź większym stopniu jej doświadczył na pewnym etapie swojego żywota. Czym więc ona jest? Dręczącym uczuciem? Bezsilnością? A może wolnością lub koniecznym środkiem do jej zdobycia?

Możemy także ułożyć „wstęp uniwersalny” Będzie brzmiał mniej więcej tak:

Samotność to temat często poruszany w tekstach kultury. Twórcy zauważyli jej uniwersalizm i zainteresowanie odbiorcy. Dostrzegli także, że temat samotności każdy może rozważać inaczej i dla każdego niemal człowieka ma ona inne znaczenie. Dlatego wykorzystują ten motyw w swoich tekstach zwracając uwagę,że ……( i tu pojawia się teza o której więcej przeczytasz tutaj (teza) – link do niej jest również na końcu tego wpisu)

Zwróć uwagę, że ten wstęp będzie Ci pasował do wielu tematów!

 

Część II Teza – możesz ją połączyć ze wstępem w jednym akapicie lub oddzielić i napisać w następnym – obie wersje są tak samo dobre.

 

Część III – odwołanie do przytoczonego fragmentu

 

Najczęstszym błędem w tej części jest streszczenie. Co zrobić, żeby je ominąć i napisać dobrze argument?
1. Unikaj pisania dokładnie „po kolei” co się wydarzyło. Zwracaj raczej uwagę na odczucia bohatera.
2. Zadawaj sobie pytanie „I co z tego?”, „Dlaczego tak postąpił?”, „Co czuł?”
3. Jeśli masz rozmowę dwóch bohaterów napisz najpierw poglądy jednego, potem drugiego.
4. Unikaj pisania – „powiedział”, „stwierdził”, „odpowiedział „- to stwierdzenia typowe dla streszczenia.
5. Staraj się pisać „pod temat”. Jeśli tematem jest tęsknota Wokulskiego (Matura 2018), to pisz o tym co wywoływało tęsknotę, za kim, za czym tęsknił i jak sobie z tą tęsknotą radził.

 

Część IV – Odwołanie do całości lektury, jeśli lektura jest z * lub do tekstu kultury, jeśli nie jest ogwiazdkowana.

 

Ważne jest to, by nie pisać o lekturze wszystkiego, co się wie, ale wybrać moment, kiedy dany motyw się przejawia. Nie znasz szczegółów? Pisz ogólnie, ale uważaj na to, by nie popełnić błędu rzeczowego. Pisz to, co wiesz w 100%. Zatem, jeśli „ciągniemy” temat tęsknoty Wokulskiego w „Lalce”, to zastanów się kto za kim i kiedy tęsknił. Niekoniecznie Wokulski. Może Rzecki? Zasławska? Łęcka? Napisz za kim tęsknili i kiedy. Nie znasz szczegółów? Pisz do Wokulskim. Z pewnością wiesz, że skoro kochał Izabelę, to wielokrotnie do niej tęsknił.

 

Część V – odwołanie do tekstu kultury

 

Ta część należy do Ciebie! Możesz pisać o książkach, filmach, serialach, tekstach piosenek. To wszystko są teksty kultury. Nie zmyślaj! Większość egzaminatorów podczas sprawdzania prac zagląda do Internetu i sprawdza, czy nie mijasz się z prawdą 🙂 Tu faktycznie można podać wszystko, co dotyczy tematu. Tęsknota za ojczyzną – „Latarnik”, „Ludzie bezdomni”,za miłością – „Romeo i Julia”, „Cierpienia młodego Wertera”, „Przedwiośnie” ale także tęsknota za władzą – „Makbet” Nie musisz tego tematu ujmować jednostronnie.

 

Część VI – podsumowanie. Podsumuj to, co napisałaś/napisałeś do tej pory w kontekście tezy. Kto tęsknił, kiedy i za czym….

I koniec.

Masz niedosyt? Zaglądaj tu częściej. Będę dopisywała rozprawki z poszczególnych tematów maturalnych z wcześniejszych lat. Nie wiesz, czy piszesz dobrze? Napisz rozprawkę i wyślij mi ją na FB 🙂

TEZA NA ROZPRAWCE MATURALNEJ

Rozprawka maturalna bez tajemnic – wiele sztuczek, porad i ćwiczeń.

Rozprawka maturalna