Jak dokładnie wiecie matura pisemna z języka polskiego składa się z dwóch części.

 

Część pierwsza to czytanie ze zrozumieniem. Można z niego dostać 20 pkt. Jest ono złożone z dwóch tekstów, do którego są pytania.

Jakie? Otóż najczęściej dotyczą one treści, choć kilka z nich pyta o formę. Warto powtórzyć do tej części:

  • style języka,
  • gatunki publicystyczne,
  • łączliwość akapitów,
  • pisanie streszczenia logicznego

Druga część matury pisemnej to rozprawka lub interpretacja wiersza. Znaczna część maturzystów wybiera temat 1, czyli rozprawkę. Dlaczego? Bo wydaje się być łatwiejsza. Jak napisać ją, żeby zdać? Na co zwrócić uwagę?

  1. Strzeż się błędów kardynalnych. To takie, które świadczą o całkowitej nieznajomości lektury. Lepiej nie napisać jednego argumentu, niż na siłę tworzyć coś, o czym nie ma się bladego pojęcia.
  2. Odpowiedz na pytanie zawarte w temacie. To Twoja teza. Na pytanie : „Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy oddać się namiętności?” Odpowiedzieć możesz:

a. słuchać rozsądku.

b. oddać się namiętności.

c. można słuchać rozsądku lub oddać się namiętności.

 

3. Napisz argumenty, które uzasadnią Twoją tezę. Nie streszczaj. Zamieść informacje dotyczące lektury w odniesieniu do tematu. Reszta jest zbyteczna.

4. Napisz 250 słów. Nawet, gdyby pewne rzeczy miały się powtarzać – warto, aby ta wypowiedź tyle miała. W przeciwnym razie nie dostaniesz punktów za styl, język, ortografię, a nawet kompozycję.

 

Matura ustna z języka polskiego składa się z 3 części.

 

1.   Przygotowanie

2.   Wypowiedź własna

3.   Odpowiedź na pytania egzaminatora.

Ad.1 Na przygotowanie masz 15 minut. Dostaniesz kartkę, na której możesz pisać wszystko to, co przyda Ci się do późniejszej odpowiedzi. Pamiętaj, że podczas, kiedy Ty się przygotowujesz – ktoś inny odpowiada (chyba, że wchodzisz jako pierwsza osoba). Nie jest łatwo skupić się w takich warunkach. Dlatego warto być dobrze przygotowanym i zapisywać tylko to, co służy uporządkowaniu informacji. Najtrudniej zawsze zacząć – zapisz sobie zatem wstęp i tezę – argumenty możesz zapisać w punktach.

Ad.2 Twoja wypowiedź to tzw. dłuższa własna wypowiedź monologowa. Możesz odpowiadać 10 minut, pamiętając, że nie mniej niż 5-6. Pamiętaj, że masz zaargumentować swoją tezę. Nie może się ona różnić od tego, co podajesz w argumentach (sprawdź jak pisać tezę). Im więcej konkretów mówisz – tym lepiej. Na to zwracają egzaminatorzy szczególną uwagę. Nie denerwuj się, wiele bowiem zależy od tego, jak przekażesz swoją wiedzę. Mów spokojnie i wolno. Egzaminator rozumie, że się denerwujesz. Pamiętaj, że możesz sobie pomagać kartką, którą masz przed sobą, a nawet z niej czytać.

Jeśli przygotowujesz się z naszym Vademecum – ta odpowiedź nie powinna być dla Ciebie problemem. Już na etapie nauki – staraj się zrozumieć treści i „zwizualizować” je sobie. Jeśli nie masz jednego przykładu – mów jak najwięcej o pozostałych dwóch. Żeby odpowiedź była zaliczona – musisz mówić 🙂

Ad.3 Egzaminator ma prawa zadawać Ci pytania dotyczące  tylko tematu. Nawet, jeśli odpowiadasz z lektury „z gwiazdką” – nie może pytać Cię o szczegóły z lektury. No chyba, że podczas wypowiedzi okazało się, że lektury nie znasz…wtedy może zadać kilka pytań, by stwierdzić, czy górę wzięły nerwy, czy nie wiesz o czym mówisz. Ta odpowiedź trwa ok 5 minut.

Czy wszystko jest jasne? Jeśli czegoś nie wiesz, nie rozumiesz, to skontaktuj się ze mną na maila lub przez FB.

Przejdź do kolejnego wpisu ⇒ Niezadowoleni maturzyści – jak odwołać się od wyniku matur.

Ucz się mądrze!