Pewnie sporo już na jej temat wiecie, ale usystematyzujmy tę wiedzę. Matura składać się będzie z 2 części – pisemnej i ustnej. Matura ustna ma jeden poziom i w jej skład wchodzą 2 pytania:

Pytania jawne

W każdym roku będą się trochę różniły, ale dostaniecie je od CKE dużo wcześniej i będzie czas, by się do nich przygotować.

My mamy dla Was z nich „gotowca” – kupicie go tutaj:


Pytania niejawne

O nich wiemy niewiele, ale wystarczająco dużo, by pomóc się Wam do nich przygotować. One będą nieco podobne do tych z poprzednich lat i wkrótce udostępnimy Wam zestaw do nauki tych pytań.

 Przydadzą się do nich pytania jawne i trochę wyobraźni.

Matura pisemna

Poziom podstawowy

Część I – „czytanie ze zrozumieniem”

Oparte będzie o 2 teksty i zwieńczeniem ich jest, jak pewnie wiecie, notatka syntetyzująca. To nic innego, niż streszczenie porównawcze dwóch tekstów. Nie jest taka trudna i wkrótce będę o niej mówiła na grupie, więc jeśli Cię jeszcze nie ma, to wskakuj:

https://www.facebook.com/groups/732682997702570

Część II – test historyczno- literacki

W dużej mierze oparty na lekturach obowiązkowych i wiadomościach z epok. Jeśli nauczysz się do ustnych jawnych – ten test nie powinien być dla Ciebie problemem.

Część III – wypracowanie argumentacyjne. Jest to w zasadzie taka luźniejsza rozprawka. Moim zdaniem nieco łatwiejsza. Temat dotyczył będzie  bohatera i jego emocji. W latach 2023 i 2024 nie będzie miał wskazanej lektury.

Ebook z pisania rozprawki – w trakcie przygotowywania.

Matura na poziomie rozszerzonym

To wypracowanie dotyczące tego, co „dzieje” się w dziele – pytania o historię, motywy, kreacja bohatera.

Jak widzicie jest tego sporo, ale sporo też możliwości na zdobycie punktów. Liczę, że razem uda nam się pokonać maturę ? i zdacie ją bardzo dobrze.