Matura pisemna i ustna – mity i fakty.

Maturzyści wciąż „siedzą na wglądach”. Choć rekrutacja na studia w toku – Oni wciąż mają nadzieję, że punktacja ich matury okaże się pomyłką.
W tym roku niezadowolonych maturzystów jest więcej niż w ubiegłych latach. To niezadowolenie dotyczy głównie języka polskiego i osób, które o zdajdobrze.pl dowiedziały się za późno.

Co takiego się stało?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba rozwiać krążące wśród uczniów i reszty społeczeństwa mity dotyczące Matury i ubrać „tą panią” w fakty.

Maturę można zdać nie czytając lektur – fakt! Ale trzeba mieć niezły język, nie popełnić żadnego błędu kardynalnego (napiszę o tym w następnym artykule) i mieć naprawdę sporo szczęścia. W tym roku udało się to niewielu osobom, ale ryzyko niezdania zwiększa się w tym zakresie z roku na rok.

Maturę można zdać nie znając treści lektur – mit ! Nie wierzcie w to, że na maturze można nie znać żadnej lektury. Trzeba kojarzyć chociaż fakty. Pewnie znajdą się tacy szczęściarze, którym się uda, ale naprawdę wiele osób zagrodziło sobie drogę na studia myśląc, że zdadzą, jeśli obejrzą swój ulubiony serial.

Do matury ustnej nie trzeba się uczyć – mit! Tegoroczna matura pokazała, że nie chodzi tylko o nerwy. Wiele osób myśli, że wystarczy „lać wodę”. No – nie wystarczy. Pokazują to wyniki tegorocznych matur. Wielu nawet nie najgorszych uczniów zdało poniżej swoich oczekiwań. Niestety te 30% z ustnego polskiego na świadectwie maturalnym nie świadczy najlepiej o młodym człowieku.

Można samemu nauczyć się do matury pisemnej i ustnej – fakt. Trzeba jednak mieć dobre materiały i wiedzieć, czego się uczyć. W tym zamierzamy Wam pomóc – skutecznie, jak co roku. 🙂 🙂

Tutaj przeczytasz jak wygląda matura pisemna. (Kliknij tutaj)
Poznaj najczęstsze przyczyny słabych wyników. (Kliknij tutaj)