Każdego roku wielu maturzystów jest niezadowolonych z wyniku swojego egzaminu. Tegoroczne matury okazały się pod tym względem wyjątkowe. Liczne pytania powodują, że czas rozprawić się z mitem o powtórnym sprawdzeniu punktów.
Maturzysto – masz 6 miesięcy na odwołanie się od wyniku matury. Jak to zrobić? Załącznik 25 a
https://www.oke.poznan.pl/files/cms/405/m_25a.pdf (stąd możesz go pobrać)
wysyłacie do swojego OKE drogą elektroniczną (otrzymacie automatyczne potwierdzenie), listem poleconym, bądź przynosicie osobiście. Dyrektor komisji wyznaczy Wam godzinę wglądu. Będziecie mieli przy sobie egzaminatora, który na miejscu rozwieje Wasze wątpliwości. Policzcie punktacje. W przypadku języka polskiego – zwróćcie uwagę na tabelę na przedostatniej stronie.
Skonsultuj swoją pracę
Całość pracy możecie sfotografować. Zróbcie to i wyślijcie pracę do zaufanego egzaminatora. Szczególnie dotyczy to języka polskiego. Praca bowiem może jednemu egzaminatorowi wydać się słabą – inny znajdzie punkty. Wiem to z doświadczenia
Macie 2 dni na odwołanie się od sumy punktów. Tutaj zmianę punktów trzeba uzasadnić. Dlatego tak ważna jest konsultacja pracy.
https://www.oke.poznan.pl/files/cms/405/m_25b.pdf
Czy jest jeszcze szansa?
Jeśli po ponownym sprawdzeniu nadal nie przyznają Wam punktów – jest jeszcze jedna droga – odwołanie do dyrektora CKE i Kolegium arbitrażowego.
https://www.oke.gda.pl/plikiOKE/wnioski/2017_06_28_Zal25c.pdf
Jeśli uda Wam się „wywalczyć” punkty – zostanie Wam wydane nowe świadectwo, a punktacja automatycznie zostanie zmieniona w Krajowym Rejestrze Matur, skąd wyniki pobierają wyższe uczelnie. Jeśli zdążycie ze wszystkim przed zakończeniem procesu rekrutacyjnego – możecie jeszcze w tym roku dostać się na wymarzone studia.
Czy warto się odwoływać? Zawsze warto. Nie tylko od wyniku poniżej 30 %, także od każdego, który był poniżej Waszych oczekiwań.
Procedury krok po kroku macie także tutaj.
https://www.oke.poznan.pl/files/cms/501/zasady_wgladu_mat_2019.pdf
Na wszystkie Wasze pytania odpowiem na naszym facebookowym profilu https://www.facebook.com/nowa.matura.polski/
Poznaj najczęstsze przyczyny słabych wyników. (Kliknij tutaj)
Poznaj fakty i mity dotyczące matury z języka polskiego. (Kliknij tutaj)